historia gospodarstwa

Jakie rośliny do ogrodu mam wybrać?

Jakie rośliny do ogrodu mam wybrać?

Jakie rośliny do ogrodu mam wybrać?

Jakie rośliny do ogrodu mam wybrać? – pytacie. I nie tylko Wy. Takie pytanie zadała nam redakcja portalu Ogroderia.pl. Dzięki temu powstał poradnik, dla tych, którzy chcą kupować rośliny nie na kilka dni, a na miesiące czy lata.

Cały wywiad możecie przeczytać na stronach portalu Ogroderia.pl w zakładce Rośliny do ogrodu. Tekst „Jak wybrać rośliny do ogrodu„.

Gdzie kupić rośliny do ogrodu?

Szkółka ogrodnicza
Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić rośliny do ogrodu, dobrym miejscem są szkółki lub w gospodarstwa ogrodnicze. Są oczywiście różne typy szkółek. Na przykład takie, w których wybierzesz drzewa lub krzewy. Albo gospodarstwa, które oferują różne byliny, zioła, a także rośliny jednoroczne. 
Sklep ogrodniczy

Na pewno wiesz, gdzie jest najbliższy taki sklep w twojej w okolicy. Możesz tam liczyć na różnorodność roślin i akcesoriów do ogrodu. Zapewne również możesz tam łatwo zasięgnąć sensownej porady. 

Giełda kwiatowa

Na giełdzie również możesz znaleźć wartościowe gatunki. Zwróć jednak uwagę na warunki ich przechowywania. Jeśli jest gorące lato, a towar pochodzi z wnętrz klimatyzowanych hal, rośliny przeżyją szok adaptacyjny wynikający z różnicy temperatur. Zwłaszcza te, które już mają kwiaty. To może wpłynąć na ich jakość. Na jakość roślin do ogrodu wpływają również czynniki, o których rozmawialiśmy przy okazji omawiania innych źródeł: czyli transport, warunki przechowywania i pielęgnacji.
Od znajomych

Możesz wziąć rośliny od kogoś znajomego, z jego domu lub ogrodu. Ryzykujesz jednak, że wraz z nimi przeniesiesz do swojego ogrodu insekty, grzyby lub choroby wirusowe. Lepiej chyba jednak zdecydować się na zakup z pewnego źródła.

Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do ogrodu?

Kupując rośliny, zawsze dokładnie je oglądajcie. Na co zwrócić uwagę?

jak (i gdzie) są przechowywane. Czy są to warunki, które im nie szkodzą (zimno, zbyt wiele światła, zbyt wysoka temperatura)

jak wyglądają. Jeśli są zwiędłe, zażółcone, opadły im kwiaty lub wyglądają na zmęczone – wstrzymaj się z zakupem.

skąd pochodzą. Jeśli były transportowane z daleka, to trudno zagwarantować ich jakość. Nie bez powodu kwiaty, które kupujecie u nas, są w tak dobrej kondycji: od „małego” rosną w kontrolowanych warunkach. Rośliny ze sprawdzonych źródeł są wolne od insektów, grzybów i chorób. Dzięki temu unikacie zainfekowania całego ogrodu.

Jak poznać, czy rośliny są zdrowe?

Liście powinny mieć żywy, zielony kolor. Powinny być jędrne. Kupując sadzonki, zwróćcie uwagę, czy ich korzenie są widoczne. Najlepiej, żeby roślina była przekorzeniona – wtedy widać, czy korzonki nie zszarzały. Korzenie u zdrowych roślin ozdobnych mają jasny kremowy kolor. Jeśli zbrązowiały lub sczerniały to znaczy, że mogły być przelane lub przesuszone.
Jeśli rośliny są zwiędłe, zażółcone, opadły im kwiaty lub wyglądają na zmęczone – wstrzymaj się z zakupem. Prawdopodobnie nie były właściwie pielęgnowane.

Jak kupić zdrowe kwiaty i krzewy

Przede wszystkim upewnij się, czy wybrane przez ciebie gatunki nadają się do miejsca, w którym chcesz je posadzić. Najlepiej zadać pytania producentowi, czy roślina spełni twoje oczekiwania. To znaczy – ile urośnie w perspektywie miesięcy i lat i w jakim rodzaju gleby będzie się prawidłowo rozwijać. A także kiedy będzie miała kwiaty i jak jest poziom trudności opieki nad nią. Na przykład, czy wymaga specjalnego podlewania, nawożenia, podcinania. 

Czego jeszcze dowiesz się z artykułu?

Wszystkiego, co warto wiedzieć, kiedy planujecie kupić i sadzić rośliny ogrodowe. Czyli:

– jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zakupu

– kiedy jest najlepszy czas na zakupy

– jak szybko (i w czym) posadzić zakupione rośliny.

Życzymy przyjemnej lektury! Jeśli będziecie mieli dodatkowe pytania – zapraszamy do naszego gospodarstwa:)