historia gospodarstwa

Kwiecień w ogrodzie — prace ogrodowe

kwiecień w ogrodzie - floks szydlasty

Kwiecień w ogrodzie — prace ogrodowe

Kwiecień w ogrodzie to drugi miesiąc wiosny. Pierwszy – intensywnych prac ogrodowych. W ogrodzie dzieje się sporo. Rozkwitają posadzone jeszcze w zeszłym roku kwiaty. Sadzimy nowe. Cieszą nas pojawiające się kolory po miesiącach ciemności i chłodów. 

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie to szczególny czas dla ogrodnika. W tym miesiącu ważne jest nie tylko posadzenie nowych roślin. Równie istotne jest przygotowanie ogrodu pod kolejny cykl wegetacji. To znaczy, że czeka nas wielkie sprzątanie pozostałości po zimie, sprawdzenie jakości gleby, zadbanie o rośliny wieloletnie. 

Zanim zabierzemy się do pracy z nowymi roślinami, zalecamy sprzątanie rabat, nawożenie i ściółkowanie. Pamiętajmy również o pielęgnacji roślin ozdobnych, czyli na przykład o ich prawidłowym przycinaniu.

Jeśli temperatura, jak w tym roku, jest wysoka i słońce operuje silnie, ważne jest, żeby nie zapomnieć o podlewaniu. Młode rośliny, a zwłaszcza te świeżo posadzone, potrzebują wody, żeby się prawidłowo ukorzenić. Musimy też dać im trochę czasu, żeby korzenie się rozrosły. W kwietniu sadzimy byliny i kwiaty kwitnące wiosną i latem. To jeden z najprzyjemniejszych momentów w kalendarzu ogrodnika. Czas na właściwy dobór i kompozycję nowych roślin i znalezienie dla nich właściwego miejsca w ogrodzie. Zakup sadzonek i oczywiście samo sadzenie!

Rośliny, które znajdziesz naszym gospodarstwie

W naszym wiosennym asortymencie znajdziesz sadzonki roślin kwitnących, traw i niektórych popularnych owoców. Zapraszamy do naszego gospodarstwa! Zachęcamy do spędzenia w nim chwili, żeby na spokojnie obejrzeć sadzonki i wybrać te najlepsze i najpiękniejsze rośliny.

Kwiecień w ogrodzie Gospodarstwa Gaszewskich obfituje w piękne, barwne rośliny

Mamy duży wybór tradycyjnych wiosennych kwiatów ogrodowych i tych, które świetnie wyglądają na balkonach i tarasach. W jakie sadzonki warto się zaopatrzyć w tym miesiącu?

 • Jaskier azjatycki: jaskry kwiaty to przepięknie kwitnące rośliny wiosenne. Mają pełne pąki i występują w wielu żywych kolorach. Cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją urodę. Inaczej nazywa się je ranunculusami. 
 • Bratki: sadzonki różnobarwnych bratków można układać w ciekawe kompozycje na rabatach i w donicach. Są piękne i wytrzymałe. 
 • Ubiorek wieczniezielony – roślina rabatowa, bylina, kolor kwiatów biały, zimą zachowuje zielone liście, płożący, wys. do 20 cm, kwitnienie marzec-maj, na miejsce słoneczne, ew. półcieniste, gleba przepuszczalna, podlewanie niezbyt obfite (nie toleruje przelania), pachnie delikatnie, przyciąga owady.
 • Orliki: u nas szczególnie orlik błękitny i orlik ogrodowy: delikatne, w pięknych odcieniach, cieniolubne. To rośliny, które ozdobią każdy wiosenny ogród.
 • Hortensja pnąca- do gleby próchniczej, lekko kwaśnej, stanowisko cieniste, dużo podlewania, dwa-trzy lata nabudowuje korzenie, potem szybko rosnąc (nawet metr rocznie) dorasta do 7-8 m, kwiaty białe, jesienią liście przebarwiają się na złotożółty kolor, zimą je traci. Potrzebuje podpór – ściana lub drzewo. Raczej nie dla początkujących.
 • Niezapominajka leśna: klasyczne wiosenne kwiaty o bajkowym wdzięku. 
 • Brunera wielkolistna: zwana również niezapominajką kaukaską. Ma piękne liście i doskonale czuje się w cieniu. Kwitnie podobnie do niezapominajki leśnej. 
 • Floks szydlasty: łatwy w uprawie kwitnący na różowo i fioletowo. 
 • Skalnica – bylina, roślina doskonała na skalniaki, miejsca słoneczne, suche, nie toleruje przelania, kwitnie marzec-maj, kolory biały, różowy, czerwony. Wysokość 15-18cm, pachnie, przyciąga zapylacze, łatwa w uprawie.
 • Kocimiętka: odporna i łatwa w uprawie. Ma intensywny zapach i kwitnie na niebiesko. Naprawdę lubią ją koty!

Po 25 kwietnia w sprzedaży pojawią się również:

 • Hortensja bukietowa: łatwa w uprawie hortensja, kwitnie na białoróżowo i różowo. 
 • Pelargonia: u nas szczególnie pelargonia rabatowa i pelargonia kaskadowa. Znane i lubiane rośliny doniczkowe, które zdobią tarasy i balkony. Doskonale sprawdzą się też w ogrodzie. 
 • Supertunia: bardzo odporna petunia, ma nieco sztywniejsze pędy od surfinii. Kwitnie na biało, jasnoróżowo i ciemnoróżowo. 
 • Surfinia: wdzięczny klasyk ogrodowo-balkonowy. Kwitnie obficie, ale nie lubi przesuszania. 
 • Million bells: kwitnie barwnie i obficie. Bardzo dekoracyjna.

Majówka 2024 — czas zacząć planować

Planujecie spędzić tegoroczną majówkę w ogrodzie? Popieramy z całego serca taką aktywność. Niezależnie od pogody, choć mamy nadzieję, że w tym roku pogoda w majówkę dopisze. Także dlatego, że zamierzamy być do Waszej dyspozycji. Szczególnie że majówka w tym roku może trwać ponad tydzień. Czego Wam serdecznie życzymy!

W weekend 27-28 kwietnia będziemy już zwarci i gotowi na wszystkich chętnych do zaopatrzenia w nowe rośliny. Na pewno będziemy otwarci i serdecznie zapraszamy i zapewniamy, że roślin nie zabraknie!

1, maja jesteśmy otwarci w godzinach 9-16

2 maja 9-18.

3 maja zamykamy o 15 i świętujemy.

4 maja furtka będzie otwarta do godziny 16.

5 maja działamy w godzinach 9-14.

Zapraszamy do nas i zachęcamy do obejrzenia naszych roślin. Porozmawiamy, doradzimy!