historia gospodarstwa

Pierwsze kwiaty wiosenne, które nie boją się przymrozków

pierwsze kwiaty wiosenne

Pierwsze kwiaty wiosenne, które nie boją się przymrozków

Początek marca to czas, w którym czujemy zew wiosny, choć jej jeszcze nie widać. Owszem, tu i ówdzie przebijają się pierwsze krokusy i przebiśniegi, ale nie są w stanie zaspokoić głodu kolorów i życia. Chcemy przełamać burość przedwiośnia kwiatami wiosny. Tylko które wybrać, żeby nie zaszkodziły im chłodne noce i przymrozki?

Poznaj pierwsze rośliny wiosny

Okres przymrozków trwa zazwyczaj do końca kwietnia, a przymrozki to zjawisko meteorologiczne, podczas którego temperatura spada poniżej 0°C, co może zaszkodzić delikatnym roślinom. Jednak niektóre kwiaty wiosenne są na tyle odporne, że mogą być sadzone już w marcu.

Goździk – Ta roślina zachwyca różnorodnością barw i form. Wytrzymuje temperatury do -4°C, co czyni ją idealną do wczesnowiosennych nasadzeń. Sadzenie goździka w doniczce pozwala na łatwe przeniesienie rośliny do gruntu, gdy tylko warunki na to pozwolą. Zakwitnie ponownie w przyszłym roku, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona przed zimą.

Bratek – Znany ze swojej wytrzymałości na niskie temperatury, może przetrwać przymrozki do -5°C. Jego barwne, uśmiechnięte kwiaty są symbolem wiosny. Bratki są idealne do sadzenia w donicach, z możliwością późniejszego przesadzenia do gruntu. Kwitną od wczesnej wiosny aż do lata, jeśli są regularnie pielęgnowane.

Stokrotki i niezapominajki sadź dopiero w kwietniu. Warunki ich sadzenia wymagają już stabilniejszych temperatur i mniej zmiennych warunków pogodowych. Posadzone wcześniej mogą zmarnieć. 

Pierwsze wiosenne rośliny - prymulki i stokrotki

Gdzie posadzić pierwsze kwiaty wiosenne

Wczesne wiosenne kwiaty posadź w pojemnikach, nie bezpośrednio w ogrodzie.  Grunt jest jeszcze zimny. Zmarznięta ziemia nie pozwala korzeniom roślin na prawidłowy rozwój. Dlatego idealnym rozwiązaniem są donice i pojemniki. Postaw je na tarasie, balkonie czy przy wejściu do domu. Ważne, aby nie stały bezpośrednio na gruncie. Mury domu mogą dodatkowo osłonić rośliny od wiatru.
Jeśli temperatura spada poniżej -5°C, wstaw donice do wiatrołapu, sieni lub do garażu, aby zapewnić roślinom cieplejsze warunki, ale bez szoku temperaturowego. Unikaj chowania przed zimnem w domu – szok po ponownym wystawieniu na temperaturę oscylującą około zera stopni będzie dla roślin za duży i niepotrzebny.

Pierwsze wiosenne kwiaty - goździki

Jak pielęgnować wczesne bratki i goździki

Pielęgnacja wczesnych bratków i goździków nie jest skomplikowana. Ważne jest regularne podlewanie, ale bez przelania – rośliny te nie lubią nadmiaru wody. Pamiętaj, o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów. W ten sposób zachęcisz je do dalszego kwitnienia.
W przypadku długotrwałych przymrozków, rośliny sadzone w donicach okryj na noc, aby dodatkowo je chronić. Regularne nawożone, najlepiej nawozem do kwiatów balkonowych, zapewni pierwszym kwiatom wiosennym bujne kwitnienie aż do lata.